web analytics
خانه » دسته‌بندی نشده » بازتوانی شناختی رایانه ای(CRT)

بازتوانی شناختی رایانه ای(CRT)

بازتوانی شناختی :

بازتوانی شناختی ، مجموعه برنامه هایی برای تمرین مغز است که منجر به ارتقاء کارکردهای ذهنی و شناختی فرد می شود و می تواند روی موفقیت های تحصیلی و روابط اجتماعی افراد تاثیر بگذارد.افرادی که دارای اسیب مغزی هستند یا انهایی که کارکرد شناختیاشان اسیب دیده می توانند از این برنامه ها بهره گیرند و حتی افرادی که دنبال افزایش مهارت ها و توانمندی های ذهنی هستند می توانند برای ارتقاء عملکرد خود استفاده کنند .برای اینکه از برنامه های بازتوانی شناختی بهترین بهره را بگیریم ابتدا کارکردهای  ذهنی و شناختی فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد تا نقاط قوت و ضعف فرد مشخص بشود و بر مبنای ارزیابی ، برنامه ریزی اموزش شناختی طراحی می شود.

 

بازتوانی شناختی رایانه ای :

نرم افزاز های اموزش شناختی ، به طور سلسله مراتبی است و برنامه ها معمولا برای یک یا چند توانمندی شناختی برنامه ریزی شده اند . طی این تمارین مهارتهای شناختی ضروری مانند: توجه انتخابی ، حل مساله ، کنترل پاسخ ، سرعت پردازش شناختی ، فهم و درک قوانین ، استانه شکست و توجه پایدار اموزش داده می شود.

 

کاپیتان لاگ نرم افزاری جامع است که بوسیله پنجاه تمرین مهارت های شناختی اساسی را پرورش می دهد .

تمرینات دارای سه سطح نقره ، طلا و الماس و هر سطح دارای پانزده مرحله می باشد . این نرم افزار مهارت هایی

از قبیل حافظه فعال ، حافظه کوتاه مدت ، سرعت پردازش ذهنی ، کنترل تکانه ، مهارتهای شنیداری ، حل مسئله و…. را پرورش می دهد. این نرم افزار جذاب توسط بسیاری از متخصصان در سراسر جهان به منظور ارتقاء مهارتهای توجه و تمرکز ، استدلال ، حافظه فعال ، عزت نفس ، کنترل چشم و دست ، کنترل تکانه و…. استفاده می شود.

 

نتایج پژوهش های معتبر علمی نشان داده که اثرات یک دوره درمانی سه جلسه ای در هفته اگر شش ماه پیاپی ادامه پیدا کند می تواند در طول زندگی افرادی که کارکرد شناختی  اسیب دیده  دارند و یا بیش فعال هستند، محسوس باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *