web analytics
خانه » اوتیسم » روشهای آموزش کودکان اُتیسم

روشهای آموزش کودکان اُتیسم

با توجه به اینکه اختلالات طیف اُتیسم درمان قطعی ندارد، درمان اصلی این کودکان شامل توانبخشی (گفتار درمانی،کاردرمانی جسمی،کار درمانی ذهنی،بازی‌درمانی و…)و آموزش انفرادی در زمینه مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی است.

کاستن از نشانه‌ها وافزایش استقلال کودک از اهداف اولیه درمان برای کودکانی که اُتیسم دارند، به‌شمار می‌آید. در کودکان اُتیسمی برخی نشانه‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کند، براین‌ اساس روش‌های کاری نیز ‌باید متناسب با شرایط کودک متغیر باشد و برنامه تمامی ابعاد رشد کودک (کلامی، ارتباطی،اجتماعی و…) را شامل شود.

مداخلات درمانی

دارودرمانی: دارو نشانه‌های اصلی اختلالات طیف اُتیسم رااز میان نمی‌برد،اما می‌تواند تشنج و برخی رفتارهای خودآزاری، پرخاشگری، بیش‌فعالی، بی‌توجهی و نبودِ تمرکز کودک را مهار کرده یا کاهش دهد و به کودک برای یادگیری کمک کند.

Applied Behavior Analysis) ABA) روش تحلیل رفتار کاربردی:طبق این روش، رفتار‌هایی که مورد تشویق قرارمی‌گیرند، احتمال تکرار و افزایش خواهند داشت و رفتارهایی که مورد توجه قرار نگیرند، حذف خواهند شد.

TEACH آموزش و تربیتِ کودکان دارای اُتیسم : دراین روش به‌جای آنکه مهارت یا توانایی خاصی آموزش داده شود، سعی بر این است که به کودک مهارت‌هایی آموزش داده شود تا بتواند محیط اطراف و اطرافیان خود را بهتر درک کند.

Pecs، نظم و برقراری ارتباط با استفاده از تبادل تصاویر: با استفاده از روش پکس، کودک به‌صورت خودانگیخته (خودبه‌خودی) یادگیری را آغاز می‌کند.در روش پکس کودک برای بیان خواسته خود، تصویر یا تصاویری به‌طرف مقابل نشان می‌دهد. با استفاده از روش پکس، دامنه توجه و دقت فراگیری، تقویت شده و کودک یاد می‌گیرد چگونه و به چه شکلی تمایلات و خواسته‌های خود را مطرح کند.

داستان‌های اجتماعی: این داستان‌ها برای آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان دارای اُتیسم تهیه شده‌اند. از طریق این داستان‌ها به کودک آموزش داده می‌شود چگونه احساسات و منظورهای دیگران را درک کند.

Pivotal Response Treatment) PRT)، درمان مبتنی‌ برپاسخ‌های محوری: این روش بسیارفراگیر و مداخله‌گرایانه است. حوزه تاثیر‌گذاری اصلی در روش پی‌آرتی،ابتدا حوزه تعامل رفتاری و سپس تعامل گفتاری ا‌ست؛ دراین روش توجه زیادی به انگیزش و هیجان در کودک می‌شود به‌طوری‌که خودانگیختگی و سپس خود آغازگری در مرکز توجه قرارمی‌گیرد.

سلامت نیوز: روشهای آموزش کودکانِ مبتلا به اُتیسم

یک دیدگاه تا کنون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *