web analytics
خانه » اوتیسم » روش های اصلاح رفتار در کودکان اوتیسم

روش های اصلاح رفتار در کودکان اوتیسم

عزیزان توجه داشته باشید که
گرچه رفتارهای کلیشه ای مثل تکان دادن سر یا بدن ، ضربه به سر و… از جمله علائم اوتیسم هستند اما جزء لاینفک و جدانشدنی از فرزند شما نیستند.
از آنجا که انجام این رفتارها موجب احساس لذت به فرزند شما و تداوم اینگونه رفتارها شده ، اینکه شما بدانید چگونه باید در جهت تغییر این رفتارهای فرزندتان اقدام کنید ، بسیار با اهمیت است.

روش های مختلفی جهت اصلاح رفتار وجود دارد که یکی از آنها آموزش بازداری پاسخ است.
در مورد کودکی که مدام بدنش را به اطراف تکان می دهد، از او بخواهید که آگاهانه بدنش را به وضعیت های مختلف مورد نظر شما مثلا راست ، چپ ، خم شدن به جلو و… حرکت دهد .
برای کودکی که هرزه خواری دارد ماساژ شدید انتهای زبان بلافاصله پس از اقدام هرزه خواری به گونه ای که احساس انزجار به کودک دست دهد ، می تواند در رفع این مشکل موثر واقع شود.
کودکی که عمل استمناء را انجام می دهد ، ریختن مقداری از ماده ای ترش (هربار بلافاصله پس از مشاهده رفتار مذکور) داخل دهانش می تواند اثرگذار باشد.
تصحیح بیش از حد روش دیگری است که می توان جهت اصلاح رفتار به کارگرفت. مثلا کودکی که دائم وسایل را به اطراف پرت می کند او را وادار کنید تا علاوه بر وسایلی که به اطراف پرت کرده ، سایر وسایل را نیز برداشته و مرتب در جای خود بگذارد.
نکته ی مهمی که همیشه باید در نظر داشته باشید قاطع و با ثبات بودن شما در انجام هر کدام از روش های بازدارنده است که اصل مهم دتغییر و اصلاح رفتار کودک شما می باشد.

مریم سلطانی – سرپرست آموزش دبستان پرورش

2 دیدگاه تا کنون.

  1. مادر گفت:

    خیلی عالی. ممنون از لطف شما

  2. پرورش گفت:

    سپاس از توجه شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *