web analytics
خانه » اوتیسم » مهارت دست ورزی کودکان

مهارت دست ورزی کودکان

دست ورزی

کودکی که مهارت دست ورزی را نیاموخته است با چه مشکلاتی روبرو می شود ؟

کودکی که مهارت های دست ورزی قوی دارد ، در سنین پیش دبستانی قادر به مداد گرفتن و آغاز تمرین نوشتن است ولی کودکی که این مهارت را نیاموخته در سنین دبستان با درشت نویسی ، نارسا نویسی و بد خطی مواجه می شود. برخی والدین می گویند کودک علاقه ای به نقاشی ندارد در حالی که کودک مهارت های دست ورزی را به دست نیاورده است.لازم است والدین کنار کودک بنشینند و به نحوه مداد دست گرفتن او نظاره کنند و با تشویق کودک به مدادگیری مهارت دست ورزی را در او افزایش دهند و فعالیت های دست ورزی را با او انجام دهند.

خمیر بازی

نقاشی با دست

گل بازی

تفکیک کردن اجسام

جورچین

مچاله کرد ن کاغذ

دوخت و دوز

مهره های رج شونده

و …

نمونه  هایی از بازی های دست ورزی هستند.

به طور کلی ، بچه هایی که بیشتر به اجسام اطراف خود دست می زنند، این مهارت را بهتر و بیشتر فرا می گیرند.

 

از کجا متوجه شویم این مهارت در فرزندمان شکل گرفته یا نه؟

اولین نشانه های مهارت های دست ورزی از قبل از یک سالگی و زمانی که کودک به سمت مادر دست دراز می کند ، شروع می شود. با بالا رفتن سن ، از یک سالگی به بعد ، به شکل قاشق گرفتن در دست و قاشق را به سمت دهان بردن جلوه می کند. از دو سالگی به بعد مهارت ها از نظر درکی و شناختی نیز افزایش پیدا می کند و کودک می تواند با دست جورچین های ابتدایی را بسازد یا اشکال را بلند کند و به کمک مادر داخل محل مورد نظر را ببیند. قبل از سه سالگی ، کودک می تواند از گواش ، آبرنگ و رنگ انگشتی استفاده کند و بعد از آن توانایی دست گرفتن ماژیک یا مداد را دارد.

کودک در  ۴ سالگی باید قادر به کشیدن مربع و در ۶ سالگی قادر به کشیدن مثلث باشد. از ۳ سالگی به بعد کار با قیچی جزو مهارت هایی است که در کودکان شکل می گیرد.

اگر کودکی این مهارت ها را نداشته باشد، تمرین هایی وجود دارد که با او کمک کند؟

بله. از مهارت هایی که به رشد دست ورزی کودک کمک می کند ، استقاده از خمیر است کودک از ۳ سالگی به بعد باید کار با خمیر را آغاز کند. مچاله کردن کاغذ هم به رشد مهارت های دست ورزی کمک می کند.باید به کودک فرصت داد از ۳ سالگی به بعد دکمه های لباسش را باز کند و ببندد. در حدود ۵ تا ۶ سالگی کودک می تواند بند کفشش را بندد.

اما برخی از کودکان در هماهنگ کردن چشم و دست و برخی در استفاده از عضلات ظریف نوک انگشتان ضعف دارند. برای رفع آن چه تمرین هایی می دهید؟

مهارت دوختن و سوزن نخ کردن را باید از ۵ سالگی به بعد با کودک کار کرد.این کار برای هماهنگی چشم و دست مفید است.جدا کردن حبوبات از تمرین هایی است که با مهارت دست ورزی کمک می کند به این صورت که مادر باید ۲ بطری آب معدنی کوچک را در اختیار کودک بگذارد و در یک سینی برنج و عدس را مخلوط کند و از کودک بخواهد برنج و عدس را جدا و در شیشه های مخصوص خود بیندازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *